1. ULUSLARARASI 3. ULUSAL DOĞUMA HAZIRLIK EĞİTİMİ VE EĞİTİCİLİĞİ KONGRESİ

Online Kayıt İçin Tıklayınız

 

Diğer Kurslar İçin Tıklayınız

Kursun amacı

 

Katılımcıların Psikodrama Grup Psikoterapisi tekniği ile tanışıp, bu tekniklerin kullanımı ile kişisel gelişimlerine katkı sağlamak

Kursun Hedefleri

 

Doğuma Hazırlık Eğitmeninin kendi doğumuna, kendi yaşadığı zorluklara, önyargılarına, eğitimlerde veya hayatında zorlandığı konulara farklı bir perspektiften bakmasını hedefler.

Eğitimcilerin Adı Soyadı

 

Neşe Karabekir

Eğiticilerin kurs konusuyla ilişkili özgeçmişi

 

İstanbul Psikoloji bölümü lisans ve İngiltere Keele Unv Psikolojik Danışmanlık Yüksek Lisans mezunudur. Psikodrama Eğitmeni ve Terapisti olarak İstanbul Psikodrama Enstitüsü kurucularından ( 1996) olup halen aynı enstitüde eğitmen olarak grup eğitimlerini sürdürmektedir.

İstanbul Doğum Akademisi (2010) kurucusu ve baş eğitmeni olarak 2013 ten beri kadın doğum hekimleri, ebeler, hemşireler, doulalar ve doğum psikologlarından oluşan katılımcılarına psikodrama ile kişisel gelişim modülünü vermeye devam etmektedir. Halen çeşitli ulusal ve uluslararası konferans ve kongrelerde konuşmacı olarak görev almaktadır. Bu görevlerine 2015 yılında Doğum İçin Elele Derneğinin başkanlığı da eklenmiştir. Uluslararası Prenatal ve Perinatal Psikoloji ve Tıp Derneğinin de Türkiye Çalışma Grubundadır.

Eğitim Yöntemi

 

Kendini ve doğumunu psikodrama ile yeniden keşfetmek ve yeniden doğma cesaretinde bulunmak, gruptaki diğer katılımcılarında cesaretine katkıda bulunmaya hevesli olmak.

Psikodrama 1920lerde J.L.Moreno tarafından geliştirilen bir grup psikoterapisi yöntemidir. Kişiler canlandırmalar, role geçme, rol oynama teknikleriyle kendi yaşamlarındaki gerçekliği tekrar organize ederler. Psikodrama tekniğinde kendi doğumuna gitmek ve yeniden doğmak mümkün olur. Anne baba bebek doktor veya birçok obje ile rol değiştirerek empatiyi arttırmak mümkün olur.

Çalışmanın içeriğinde katılımcılar ısınır, tanışır, kendi doğumuna gider ve yenilenerek çıkar.

Kurs programı

09:00-16:00

 

 

 

Sabah ve öğleden sonra birer kısa ara ve öğle

yemeği

Kurs için gerekli malzemeler

 

Sandalye ( masasız), bol yastık…

Sırdaşlık ilkesi ve tüm katılımcıların kalplerini de yanında getirmesi

Kursa katılım için ön-koşul

(kimler katılabilir örn: hemşire,ebe, doktor, doula, fizyoterpist /herkese açık?)

Kendini keşfetme isteği ve cesaretinde olmak.

Tüm katılımcılara açıktır

Herkese açık.